Hi/Selam

http://www.ozdensahin.com

– türkçe için aşağı –

Welcome.

I am an MPhil/PhD student at the Department of Media & Communications at Goldsmiths, University of London. I am doing research on political violence and media art. My dissertation is supervised by Prof. Sean Cubitt.

I have worked as a teacher, researcher and curator over the past 6 years. During this time, I have mainly collaborated with Prof. Lanfranco Aceti, who has led many initiatives I took part in. I have been the Co-Editor to Leonardo Electronic Almanac (Leonardo, The MIT Press) since 2009. I was the Vice-Director at Kasa Gallery between 2010 – 2013, delivering the annual exhibition program. In 2011, I was the Conference and Program Director of ISEA2011 Istanbul: The 17th International Symposium on Electronic Art, a large media art festival where 1,500 people participated in.

I now continue to organize conferences and exhibitions of media art across London and Istanbul, collaborating with pretty amazing people. Here is my CV.

*
Hoşgeldiniz.

Ben Goldsmiths, University of London’da Medya ve İletişim Bölümü’nde doktora öğrencisiyim. Tez konum siyasi şiddet ve medya sanatı, danışmanım Prof. Sean Cubitt.

Geçtiğimiz 6 yılda, öğretmen, araştırmacı ve küratör olarak Prof. Lanfranco Aceti ile beraber çalıştım. Leonardo ve MIT Press yayın ailesinin bir üyesi olan, akademik sanat-bilim-teknoloji yayını Leonardo Electronic Almanac’ta 2009’dan beri editörlük yapıyorum. 2010 – 2013 yılları arasında Kasa Galeri’de senelik sergi programını yürüttüm. 2011 yılında, çok büyük bir medya sanatı festivali olan ve 1,500 kişinin katıldığı ISEA2011 Istanbul’un konferans ve program direktörlüğünü yaptım.

Şu anda Londra ve Istanbul’da medya sanatı üzerine konferanslar ve sergiler düzenliyor, şahane işler çıkaran insanlarla çalışmaya devam ediyorum.

blogun dili neden ingilizce?
Ürettiğimiz işler çoğunlukla İngilizce olduğu için. Türkçe yazıları kategorileri kullanarak filtreleyebilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s